V šoku jsme byli ale my, když nám přišla úmrtí manžela sdělit s úsměvem (po pravdě úplně mimo), něco jako kdyby sdělovala, že odjel na služební cestu. Na pohřbu se usmívala a nekápla ji ani slza. Naštěstí nezůstala na antidepresivech dlouho, ale o to více ji trvalo tuto emoční bolest zpracovat. Dovolte si prožít smutek a lítost, když ji právě cítíte a hlavně ji nepotlačujte( na tož léky).
Dříve pokud zemřel někdo z rodiny se držel smutek. Chodilo se v černém oblečení nebo s černou páskou na klopě proto, aby okolí vědělo, že dotyčný člověk má právo se cítit smutně a plakat.
Pláčem se uvolňuje v slzách enkefalin. Je to přirozený opioid, který zmírňuje bolest. Opioidy, které se v těle uvolňují působí na naše tělo jako přirozená anestetika. Vědci vysvětlují, že samotný pláč vyplavuje z těla chemikálie a škodlivé látky. Pomůže nám to duševně se více uvolnit a lépe se vypořádat s bolestivými i náročnými životními situacemi.
Nezpracované emoce či traumata způsobují blokády v energetickém systému našeho těla a mohou být uložené v buněčné paměti mnoho let. Není vyloučeno, že nedostatečně prožitá emoční událost se může stát za čas spouštěčem vážného onemocnění.
Pokud prožíváte emoční trauma, rozchod, úmrtí v rodině, dejte si čas a prostor prožít své emoce. Pokud by jste si s nimi nevěděli rady, je možné tyto emoční události zpracovat se zkušeným terapeutem.
Žádné komentáře:
Okomentovat