středa 4. března 2020

Co dokáže strach a panika?

Strach je přirozená a obraná reakce těla na hrozící se nebezpečí
Co je panika? Slovník wikipedie uvádí, že se jedná o sociálně psychologický jev, který se dá charakterizovat spontánníma n ekorigovaným chováním lidí u kterých došlo k porušení duševní rovnováhy.
 V současné době jsme propojeni velice rychlými informačními sítěmi, internet, televize, telefony, sociální sítě apod. Je skvělé vědět o všem co se ve světě děje. Dnes si v Americe hvězda šoubysnysu „prdne“ a my to víme během pár
minut (ještě, že to necítíme). Ale pokrok jde dopředu rychle, tak kdo ví. Rychle se šířící se informace mají kladné, ale i někdy záporné stránky. Před několika týdny jsme dojedli vánoční cukroví, oslavili Silvestra a čekali, že snad přijde sníh a ta pravá zima. Ale bohužel. Sněhová kalamita se nekoná a zima jako by na nás zapomněla.

Za to nám náš život začala zpestřovat zpráva o šířícím se Koronaviru a hrozícím nebezpečí. Určitě je vše v pořádku a informace ohledně prevence by měla být. Ale pozor. Strach je dobrý sluha, ale špatný pán. Pokud nám hrozí bezprostřední ohrožení, tak je náš mozek je vybaven skvělým limbickým systémem a Amygdalou. 

Tato část mozku má za úkol nás chránit a reaguje o pár sekund dříve než náš Neokortex(vědomá a řídící část naší mysli). Umí reagovat třemi způsoby. Útok, útěk, ustrnutí. V tu chvilku se spustí v našem těle určité chemické reakce, uvolňují stresující hormony, tak aby se naše svaly mohly připravit k akci a k výkonu. Podle toho jak mozek vyhodnotí situaci nebezpečí. Pokud stav ohrožení přejde funkce našeho těla se vrátí do normálu. Bohužel pokud zůstáváme delší dobu ve strachu a pocitu ohrožení velmi negativně to ovlivňuje celé naše tělo. Neustále se vylučují stresové hormony, tělo je ve stavu ohrožení. V tu chvíli nejsme schopni racionálně přemýšlet a můžeme se dostat do stavu úzkosti a paniky. 

Pokud začne strachem trpět více lidí, tak se tato energie snadno přenese na další a další a opravdu může vzniknout nebezpečná panika. Pak nás vlastně neohrožuje jen vir samotný, ale především naše negativní myšlení, strach a panika. Možná si mnoho lidí neuvědomuje, že přetrvávající emoce strachu nejen, že oslabuje naši imunitu ale hlavně přitahuje více toho, co nechceme. Naše mysl a emoce jsou dokonalým vysílačem energie a na základě zákona rezonance přitahuje do života, to čeho se nejvíce bojíme.

Prosím zachovejte opatrnost, ale neubližujte si sami svými myšlenkami. Vaše síla mysli je mnohem větší než si dovedete představit. Může vás zachránit, ale také zabít.
Pokud vás omezují vaše strachy a negativní myšlenky a nevíte jak je řešit, ráda vám pomohu.
Autor článku Jana G.
www.studiodaja.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat