pondělí 25. března 2024

Černý kašel? Hrozba nebo hra na strach a manipulaci?


Černý (dávivý) kašel se stal dalším strašákem současné doby. Sotva jsme se probrali z Covidu, máme pokračování. Mnoho lidí se nechalo díky mediální a politické kampani vystrašit a pak se nechat zachránit vakcínou. Nebyla to ale slibovaná tečka, byl to vykřičník! Bohužel si mnoho lidí nese následky teček doposud a lékaři jim neumí pomoci.

Neradím  nikomu podceňovat nebezpečí, ale je třeba si zachovat zdravý rozum a nepodlehnout strachu. Strach je dobrý sluha ale špatný pán. Hlavně jsme ve strachu velice dobře manipulovatelní a svým strachem odevzdáváme moc a sílu tomu, co vlastně nechceme.

Mnoho lidí onemocní právě díky strachu. Strach je přirozenou reakcí na vnímané nebezpečí, ale může mít také negativní účinky na naše zdraví, zejména na náš imunitní systém. Když zažíváme strach, naše tělo reaguje uvolněním stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin, které mohou časem oslabit náš imunitní systém. 

Stresové hormony jsou navrženy tak, aby nám pomohly rychle reagovat na nebezpečí tím, že zvýší na srdeční frekvenci a krevní tlak a odvedou krev pryč z našeho trávicího systému a do svalů, v rámci přípravy na reakci boj nebo útěk. Tyto reakce však nejsou dlouhodobě udržitelné a mohou mít negativní důsledky na naše zdraví, zejména na náš imunitní systém.

Výzkum ukázal, že chronický stres, který je často spojen se strachem, může potlačit náš imunitní systém snížením počtu a funkce imunitních buněk v našem těle. To nás může učinit zranitelnějšími vůči infekcím a nemocem a může také zhoršit schopnost našeho těla léčit se a zotavovat se ze zranění.

Kromě snížení počtu a funkce imunitních buněk může chronický stres také vést k zánětům v těle, což může přispět k řadě zdravotních problémů, včetně autoimunitních onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Jedním z klíčových způsobů, jak strach oslabuje náš imunitní systém, je narušení našeho spánku. Když se bojíme, naše tělo je ve stavu zvýšeného vzrušení, což může ztížit pád a zůstat spát. Spánek je však zásadní pro správné fungování našeho imunitního systému, protože umožňuje našemu tělu opravovat a regenerovat imunitní buňky.

Výzkum ukázal, že lidé, kteří zažívají chronický strach a úzkost, mají větší pravděpodobnost problémů se spánkem a že tyto problémy se spánkem mohou dále oslabit jejich imunitní systém. Celkově může mít strach významné negativní účinky na náš imunitní systém, zejména pokud je chronický a trvalý. 

Pro ochranu našeho imunitního systému a našeho celkového zdraví je důležité najít zdravé způsoby, jak se vyrovnat se strachem a stresem, jako je nácvik relaxačních technik, pravidelné cvičení a aktivity, které nám přinášejí radost a naplnění. V neposlední době se zvyšuje počet lidí, kterým lékaři v důsledku dlouhodobého stresu předepisují léky na spaní nebo antidepresiva. Bohužel to není podle mého názoru to nejlepší řešení.  

Naučte se se svým strachem pracovat tak, aby vás chránil a ne aby vás omezoval. A hlavně už nevěřte všemu, co vám předkládají média. Je třeba používat zdravý selský rozum a svou intuici.

Pokud máte zájem se dozvědět více o práci s emocemi a energií vlastního těla viz odkaz –https://www.studiodaja.cz/

 

 

 

 

 


Žádné komentáře:

Okomentovat